Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa
im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu

XI Międzynarodowy Konkurs Choreograficzny Uczniów Szkół Baletowych.

XI Międzynarodowy Konkurs Choreograficzny Uczniów Szkół Baletowych.

 

W środę, dn.29 stycznia 2020 roku  o godz 17.00 została uroczyście zainaugurowana przez Panią Dyrektor Elżbietę Mendakiewicz XI edycja Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego Uczniów Szkół Baletowych. Kolejny raz organizatorem konkursu jest Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. L.Różyckiego w Bytomiu a siedziby udziela Opera Śląska w Bytomiu.

Zostali już oficjalnie zarejestrowani uczestnicy konkursu, których jest w tym roku rekordowa liczba, bo aż 110, natomiast 71 choreografii zarejestrowano do przeglądu konkursowego. Uczestnicy przybyli do nas z 17 ośrodków kształcących młodych tancerzy, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Są to uczniowie szkół z Polski ( Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa ) oraz zza granicy: Czechy ( Praga, Ostrawa ), Słowacja ( Bańska Bystrzyca, Liptowski Hradok ) , Ukraina ( Lwów ).

Tegoroczny konkurs odbędzie się pod okiem znamienitych Jurorów, którzy zajmą się oceną prezentowanych choreografii a dzisiaj zostali przedstawieni młodym uczestnikom, są to: Jacek Przybyłowicz ( Przewodniczący Jury ), Bożena Kociołkowska, Katarzyna Kozielska, Ivan Liska, Krzysztof  Nowogrodzki, Wojciech Warszawski oraz Grzegorz Pajdzik. Rolę sekretarza Konkursu pełni Katarzyna Dziok.

Młodzi choreografowie stają w szranki w czwartek, dn.30 stycznia od godz.10.30 do I etapu Konkursu, który w formie pierwszego przeglądu pod okiem Jury, odbędzie się na sali baletowej Opery Śl i potrwa do późnych godzin popołudniowych. Wieczorem zostaną podane wyniki I etapu, który wyłoni choreografie kwalifikujące się do pokazu scenicznego w II etapie.