Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa
im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu

Gala Baletowa z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca na Śląsku

     Gala Baletowa z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca na Śląsku to wyjątkowy projekt, którego ideą było wielopokoleniowe spotkanie tancerzy - absolwentów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu z uczniami - młodymi adeptami sztuki baletowej - poszukującymi doskonałych wzorców, autorytetów umacniających w przekonaniu trafności wyboru zawodu i miłości do tańca.

     W 2016 roku, tradycyjnie - 29 kwietnia, już po raz dziewiąty, z inicjatywy Elżbiety Mendakiewicz - dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu oraz dzięki życzliwości i współpracy dyrektorów śląskich scen, a przede wszystkim dyrektora Opery Śląskiej, Tadeusza Serafina, na scenie Opery Śląskiej spotkali się tancerze zespołów baletowych Śląska: Opery Śląskiej, Gliwickiego Teatru Muzycznego, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu 'Rozbark", soliści zespołów baletowych w Polsce i zagranicą, a także studenci bytomskiej PWST i budapesztańskiej Akademii Tańca.

     Dotychczas wielokrotnie gościliśmy tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", solistów Baletu Narodowego Teatru Wielkiego w Warszawie, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Teatru Wielkiego w Łodzi, Teatru Opery Wrocławskiej, Opery Nova w Bydgoszczy, Opery "Na zamku" w Szczecinie, a także gości zagranicznych ze szkół i teatrów: z Pragi, Stuttgartu, Wiednia, Essen, Budapesztu. Ten niezwykły spektakl objął opieką reżyserską wybitny choreograf związany między innymi z Operą Śląską - Henryk Konwiński.

     Przygotowywane rok rocznie spektakle stały się wydarzeniem oczekiwanym zarówno dla widzów, jak i wykonawców. Są świetną okazją do spotkań całego środowiska baletowego na Śląsku i sprzyjają jego integracji. Są także promocją naszej szkoły baletowej.