Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa
im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu

X Gala Baletowa z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca - Bytom 2017

29 kwietnia 2017 r. w Bytomiu już po raz dziesiąty obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tańca – święto wszystkich tancerzy, choreografów i miłośników tej dziedziny sztuki.

Od 2008 roku na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu wystawiane są z inicjatywy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej uroczyste Gale Baletowe z udziałem przedstawicieli wszystkich śląskich ośrodków tanecznych. W koncercie obok zawodowych, profesjonalnych zespołów i tancerzy reprezentujących różne teatry i sceny polskie występują zawsze uczniowie bytomskiej szkoły baletowej – wszyscy zjednoczeni we wspólnym widowisku ku czci tych, którzy tańcowi poświęcają swój talent. Pierwsze przedstawienie zostało przyjęte bardzo entuzjastycznie przez kochających taniec widzów i przez całe środowisko. W ten sposób narodziła się ważna dla Śląska tradycja Gali Baletowej z okazji Święta Tańca. Każdej z nich przyświecało ogłaszane co roku przez inną osobę związaną z tańcem przesłanie dla świata z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca publikowane przez Międzynarodowy Komitet Tańca ITI we współpracy ze stowarzyszeniem World Dance Alliance.

Gala to wydarzenie artystyczne, które w założeniu jej organizatorów ma integrować i umacniać środowisko artystów kultury tanecznej na Śląsku, upowszechniać sztukę taneczną, umożliwiać współpracę różnych środowisk twórczych przez wspólny występ, promować Szkołę, taniec i Bytom. Szczególnie piękna, ważna i wyjątkowa wydaje się być idea wspólnego występu na scenie uczniów szkoły baletowej obok wybitnych tancerzy, bardzo często absolwentów bytomskiej szkoły, którzy zawsze chętnie odpowiadają na zaproszenie i z radością stają na gościnnej scenie Opery Śląskiej. Takie doświadczenie staje się dla młodych ludzi przeżyciem bezcennym i budującym, a dla widzów - często wzruszającym.

Przez ten czas mieliśmy szansę podziwiać występy największych artystów tańczących na scenach w Polsce i za granicą. Oklaskiwaliśmy układy współczesne, wspaniałe wariacje tańca klasycznego i barwne, widowiskowe tańce ludowe i charakterystyczne. Na przestrzeni lat koncerty z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca stały się ważną imprezą na mapie kulturalnej Śląska i z każdym rokiem się rozrastały, a zapraszane zespoły prezentowały coraz bardziej zróżnicowany i bogaty repertuar.

Nie brakowało także niezwykłych momentów. Warto na przykład przypomnieć III Galę Baletową, której gościem była wybitna polska primabalerina, pani Olga Sawicka. W rozmowie ze Stefanem Drajewskim - autorem książki „Życie z tańcem” - opowiadała o przebiegu kariery. Ze wzruszeniem, które udzieliło się widzom, wspominała swoje wielkie role, a także występy na scenie Opery Śląskiej. VII Gala Baletowa była natomiast dedykowana pamięci Wojciecha Kilara, którego sylwetkę w osobistej i ciepłej opowieści przedstawiła prowadząca galę pani Violetta Rotter -Kozera – publicystka i redaktor TVP Katowice i współautorka filmu o kompozytorze pt. „Credo”. Muzyka Kompozytora niejednokrotnie inspirowała polskich choreografów do tworzenia dzieł niezwykłych. Widzowie VII gali baletowej mogli podziwiać „Orawę” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz „Krzesanego” brawurowo zatańczonego przez zespół baletowy Opery Śląskiej w choreogrfii Henryka Konwińskiego.

Historia Gal Baletowych w Bytomiu to także historia wielkich osobowości związanych z polską kulturą i tańcem. Przez lata piękne słowo o balecie wygłaszał pan Sławomir Pietras - wieloletni dyrektor polskich teatrów operowych, prawnik, publicysta, pedagog i popularyzator sztuki operowej i baletowej. Koncerty prowadziła także wspomniana już wyżej pani Violetta Rotter-Kozera, która w swej działalności telewizyjnej od lat upowszechnia i promuje w Polsce kulturę muzyczną. Natomiast przez dziewięć lat nad kształtem całego widowiska czuwał uznany choreograf związany ze śląskimi scenami, przyjaciel Szkoły – pan Henryk Konwiński– który dbał o to, by każda Gala była wyjątkowa. Jubileuszową X Galę wyreżyserowała pani Katarzyna Aleksander – Kmieć, wspaniała pedagog, choreograf i tancerka, nauczycielka tańca współczesnego w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Bytomiu.