Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa
im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu

Nasza szkoła

     Bytomska Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa jest najstarszą z pięciu tego typu szkół
w Polsce. Znakomita lokalizacja to niewątpliwy atut naszej Szkoły. Położona jest wśród śląskich scen baletowych, na których nasi uczniowie przygotowują się do zawodu, a potem często już jako zawodowi tancerze podejmują pracę w Operze Śląskiej, Teatrze Rozrywki w Chorzowie, Gliwickim Teatrze Muzycznym, Zespole Pieśni i Tańca "Śląsk", jeszcze niedawno Śląskim Teatrze Tańca, a dziś Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark".

     Internat Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej mieści się w przestronnym, ceglanym budynku w Bytomiu Szombierkach. Droga do centrum miasta zajmuje nie więcej niż 15 minut jazdy środkami komunikacji miejscej. Przystanki, tak tramwajowy jak i autobusowy znajdują się tuż pod bramą Internatu.

Głównym celem Stowarzyszenia Pro-Arte działającego przy Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Bytomiu jest propagowanie kultury tanecznej w Polsce oraz wspomaganie i promowanie młodych talentów sztuki baletowej. Niebagatelnym aspektem działalności stowarzyszenia jest pozyskiwanie funduszy na finansowanie działań, o których mowa wyżej, a także popularyzowanie samej placówki, przy której prowadzi działalność. Stąd ścisł

Kadra szkoły

Jesteśmy szkołą sprzyjającą
artystycznemu rozwojowi osobowości ucznia.
Kształtujemy sylwetkę kreatywnego
i odpowiedzialnego za siebie człowieka.

Ludomir Różycki

Kompozytor, dyrygent i pedagog. Urodzony 18 września 1883 w Warszawie, zmarł 1 stycznia 1953 w Katowicach.

Na początku 46 roku zostałam wezwana do Warszawy przez ówczesnego ministra Kultury i Sztuki Władysława Kowalskiego. (...) „Najlepiej będzie - powiedział - jeśli zaproponuje pani szkołę na Śląsku.