Aktualności

Międzynarodowy Dzień Tańca

Szanowni Państwo – Tancerze, Pedagodzy Tańca, Nauczyciele i Uczniowie Szkoły Baletowej, Przyjaciele i Pasjonaci Tańca,


Międzynarodowy Dzień Tańca to okazja  do złożenia Państwu wyrazów uznania: Wasze życie jest powiązane z niezwykłą sztuką – tańcem, którego urzekające metafizyczne piękno jest wynikiem ciężkiej fizycznej pracy. Taniec wymaga młodzieńczej świeżości i siły, a także ekspresji, wyrazu, które uzyskuje się wraz z doświadczeniem. Taniec to magia…
Czas pandemii wystawił tancerzy na okrutną próbę sił, formy, możliwości, dyscypliny…
Żal, że nie możemy uczcić tegorocznego Święta, tak jak w poprzednich latach – tańcem.
Jestem jednak przekonana, że tancerz, dla którego taniec jest istotą jego jestestwa, przetrwa, odrodzi się, powstanie….
Bo przecież taniec to styl życia, hart ducha, umiejętności, które wspomagają niezłomnego człowieka w jego codzienności.

Szanowni Państwo,

życzę wszystkim Tancerzom i nie - Tancerzom pełnego powrotu do normalności, by móc na żywo obcować z piękną taneczną sztuką w przeróżnych wymiarach: Tancerzom – na scenie przy pełnej widowni, a Widzom jak najwięcej możliwości współprzeżywania.


Do zobaczenia w przyszłym roku na Gali Baletowej z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca na Śląsku! 

Z serdecznymi pozdrowieniami
Elżbieta Mendakiewicz

 

WSPOMNIENIE

29 kwietnia
dla Nauczycieli i Uczniów naszej Szkoły jest dniem wyjątkowym, wyczekiwanym… Międzynarodowy Dzień Tańca – święto wszystkich tancerzy, choreografów i miłośników tej dziedziny sztuki.

Gdy w 2008 roku z inicjatywy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej na scenie Opery Śląskiej odbyła się pierwsza uroczysta Gala Baletowa z udziałem przedstawicieli wszystkich śląskich ośrodków tanecznych, nie przypuszczano, że stanie się ona tak ważną i oczekiwaną każdej wiosny imprezą. W koncercie obok zawodowych, profesjonalnych zespołów i tancerzy reprezentujących różne teatry i sceny polskie, wśród których dominowali absolwenci bytomskiej szkoły baletowej, występowali również uczniowie – wszyscy zjednoczeni we wspólnym widowisku. Pierwsze przedstawienie zostało przyjęte entuzjastycznie przez kochających taniec widzów i przez całe środowisko. W ten sposób narodziła się ważna dla Śląska tradycja Gali Baletowej z okazji Święta Tańca.

Każdej z nich przyświecało ogłaszane co roku przez inną osobę związaną z tańcem przesłanie dla świata z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca publikowane przez Międzynarodowy Komitet Tańca ITI we współpracy ze stowarzyszeniem World Dance Alliance. 

Gala to wydarzenie artystyczne, które w założeniu jej organizatorów ma integrować i umacniać środowisko artystów kultury tanecznej na Śląsku, upowszechniać sztukę taneczną, umożliwiać współpracę różnych środowisk twórczych przez wspólny występ, promować Szkołę, taniec i Bytom. Szczególnie piękna, ważna i wyjątkowa wydaje się być idea wspólnego występu na scenie uczniów szkoły baletowej obok wybitnych tancerzy, bardzo często absolwentów bytomskiej szkoły, którzy zawsze chętnie odpowiadają na zaproszenie i z radością stają na gościnnej scenie Opery Śląskiej. Takie doświadczenie staje się dla młodych ludzi przeżyciem bezcennym i budującym, a dla widzów – często wzruszającym. 

W niniejszej publikacji wracamy myślami do minionych lat i przypominamy tych, którzy współtworzyli bytomskie Gale Baletowe. Przez ten czas mieliśmy szansę podziwiać występy największych artystów tańczących na scenach w Polsce i za granicą. Oklaskiwaliśmy układy współczesne, wspaniałe wariacje tańca klasycznego i barwne, widowiskowe tańce ludowe i charakterystyczne. Na przestrzeni lat koncerty z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca stały się ważną imprezą na mapie kulturalnej Śląska i z każdym rokiem się rozrastały, a zapraszane zespoły prezentowały coraz bardziej zróżnicowany i bogaty repertuar. Zawsze kładziono nacisk na to, by widzowie mieli szansę zobaczyć fragmenty repertuaru teatrów, zapoznać się z ich specyfiką i charakterem. Wszystkie bowiem bytomskie gale baletowe były niezwykłym przeglądem – teatrów, technik tanecznych, sławnych wariacji, rozmaitych choreografii, ale także bardzo niszowych i nietypowych układów, rzadko prezentowanych obok siebie -hip hopu czy tańca historycznego. Ci sami artyści często występowali przez te lata w różnych rolach - raz jako tancerze, innym razem jako choreografowie. Prezentowane były różnorodne, a często zaskakujące obrazy, a wszystko spajała niezwykła atmosfera miłości do tańca. 

Nie brakowało także niezwykłych momentów. Warto na przykład przypomnieć III Galę Baletową, której gościem była wybitna polska primabalerina, już nieżyjąca, pani Olga Sawicka. W rozmowie ze Stefanem Drajewskim - autorem książki „Życie z tańcem” - opowiadała o przebiegu kariery. Ze wzruszeniem, które udzieliło się widzom, wspominała swoje wielkie role, a także występy na scenie Opery Śląskiej. VII Gala Baletowa była natomiast dedykowana pamięci Wojciecha Kilara, którego sylwetkę w osobistej i ciepłej opowieści przedstawiła prowadząca galę pani Violetta Rotter -Kozera – publicystka i redaktor TVP Katowice oraz współautorka filmu o kompozytorze pt. „Credo”. Muzyka Kompozytora niejednokrotnie inspirowała polskich choreografów do tworzenia dzieł niezwykłych. Widzowie VII Gali Baletowej mogli podziwiać „Orawę” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz „Krzesanego” brawurowo zatańczonego przez zespół baletowy Opery Śląskiej w choreografii Henryka Konwińskiego. Przez cały wieczór nad całością koncertu unosił się duch pięknej, inspirowanej folklorem muzyki Wojciecha Kilara.

Historia Gal Baletowych w Bytomiu to także historia wielkich osobowości związanych z polską kulturą i tańcem. Przez lata piękne słowo o balecie wygłaszał pan Sławomir Pietras - wieloletni dyrektor polskich teatrów operowych, prawnik, publicysta, pedagog i popularyzator sztuki operowej i baletowej. Koncerty prowadziła także wspomniana już wyżej pani Violetta Rotter-Kozera, która w swej działalności telewizyjnej od lat upowszechnia i promuje w Polsce kulturę muzyczną. Natomiast przez te dziewięć lat nad kształtem całego widowiska czuwał uznany choreograf związany ze śląskimi scenami, przyjaciel Szkoły – pan Henryk Konwiński– który dbał o to, by każda Gala była wyjątkowa, także dzięki niezwykłym, często zabawnym przerywnikom -króciutkim tanecznym występom uczniów szkoły baletowej i tancerzy Opery Śląskiej. Przerywniki te, będące swoistą formą tanecznej narracji, łączyły spektakl, nierzadko stanowiły komentarz, budowały napięcie, nastrój koncertu oraz bawiły widzów, kładąc jednocześnie nacisk na wyeksponowanie sztuki baletowej. Łączniki te otwierały i zamykały Gale baletowe, czyniąc te koncerty spójnymi opowieściami na cześć sztuki tańca. I tak każdego roku pan Henryk Konwiński, zabierał widzów i tancerzy w niezwykłą taneczną podróż.

Pani Katarzyna Aleksander – Kmieć przygotowała wyjątkową, bo jubileuszową, dziesiątą Galę, na której, jak zawsze zgromadzili się  znakomici goście, przedstawiciele wielu znanych, lubianych i cenionych zespołów. Obok bytomskich: Opery Śląskiej i Teatru Tańca i Ruchu „Rozbark” zobaczyliśmy tancerzy Teatru Rozrywki w Chorzowie, tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „ Śląsk”, solistów Baletu Narodowego w Teatrze Wielkim Opery Narodowej w Warszawie, Teatru Wielkiego w Łodzi, Opery Wrocławskiej, a także solistów Statsoper w Wiedniu, uczniów: John Cranko Schule w Sttutgarcie i Bohemian Teatr Konserwatorium Tańca w Pradze i oczywiście Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Bytomiu.
Koncert jubileuszowy, jak i kolejna XI Gala, przygotowane przez panią Katarzynę Aleksander – Kmieć zachwyciły nas prostą logiczną konstrukcją, w którą tak bardzo wyraźnie wpisali się znakomici wykonawcy.

Dwunasta Gala była kontynuacją współpracy w ramach międzynarodowego edukacyjnego projektu Młody Duch Tańca z Wiesławem Dudkiem. To właśnie On objął opieką artystyczną naszą Galę Baletową.
Wraz z Wiesławem Dudkiem w 2020roku przygotowywaliśmy XIII Galę Gwiazd…..
Miała być wyjątkowa……

 

Tekst przyg. Alicja Sacha