Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa
im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu

Historia szkoły

    Bytomska Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa jest najstarszą z pięciu tego typu szkół
w Polsce. Znakomita lokalizacja to niewątpliwy atut naszej Szkoły. Położona jest wśród śląskich scen baletowych, na których nasi uczniowie przygotowują się do zawodu, a potem często już jako zawodowi tancerze podejmują pracę w Operze Śląskiej, Teatrze Rozrywki w Chorzowie, Gliwickim Teatrze Muzycznym, Zespole Pieśni i Tańca "Śląsk", jeszcze niedawno Śląskim Teatrze Tańca, a dziś Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark".

    Początek działalności Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej sięga 1946 roku, kiedy to została powołana Prywatna Szkoła Baletowa w Sosnowcu z siedzibą w Pałacu Dietla. Jej założycielką była Tacjanna Wysocka (1894 – 1970), polska tancerka, choreograf, pedagog i publicysta. W 1948 roku szkoła artystyczna w Sosnowcu została przekształcona w Liceum Choreograficzne, które następnie - w styczniu 1950 r. - upaństwowiono.

     W sierpniu 1955 roku placówkę, ze względu na potrzebę praktykowania na scenie Opery Śląskiej, przeniesiono do Bytomia i tymczasowo umieszczono w gmachu Szkoły Muzycznej przy ulicy Moniuszki.

      W lutym 1958 r. szkoła przeprowadziła się do pobliskiej, adaptowanej na ówczesne potrzeby kształcenia baletowego, kamienicy czynszowej przy ulicy Jagiellońskiej w Bytomiu, gdzie mieści się do dnia dzisiejszego, borykając się nadal z trudnościami lokalowymi.

      W trakcie obchodów jubileuszowych z okazji 30-lecia utworzenia nadano Szkole imię Ludomira Różyckiego.

      W osobnym budynku przy ulicy Zabrzańskiej mieści się od 1999 r. Internat naszej Szkoły.